Polski Internet bezpieczny jak nigdy NASK publikuje raport za pierwszy kwartał 2018 r.
Polski Internet bezpieczny jak nigdy NASK publikuje raport za pierwszy kwartał 2018 r.

Polski Internet bezpieczny jak nigdy NASK publikuje raport za pierwszy kwartał 2018 r.

Opublikowany

2,57 mln nazw - tyle domen z końcówką .pl jest utrzymywanych w Polsce według ostatniego raportu NASK za pierwszy kwartał 2018 roku. Jak wskazuje opracowanie, 68,44% nazw domen jest w rękach przedsiębiorców, a pozostałe 31,56% należy do osób fizycznych. W pierwszym kwartale 2018 roku codziennie przybywało średnio 2 738 nowych nazw. Nowością jest wzrost poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu dzięki zwiększeniu udziału domen chronionych przed cyberprzestępcami za pomocą protokołu DNSSEC - z 40 tys. do prawie 500 tys.

Udział w obsłudze nazw w domenie .pl
Informacje z raportu za pierwszy kwartał 2018 r. potwierdzają trendy, które obserwowane są już od kilku kwartałów. Firmą nr 1 w Polsce jest nazwa.pl posiadająca 22,34% udziału w rynku nazw w domenie pl, tj. około 574 tys. nazw domen. Kolejny w zestawieniu rejestrator posiada 18,09% udziałów w rynku, to jest około 465 tys. nazw domen, jednak co dziwne raport nie wskazuje nazwy tego podmiotu. Według raportu NASK za 2017 rok firmą nr 2 była spółka home.pl posiadająca 18,38% udziałów w rynku - można więc przypuszczać, że o tę firmę chodzi. Na trzecim miejscu w zestawieniu za Q1 2018 r. uplasowała się, podobnie jak na koniec 2017 roku, spółka OVH, zagospodarowując 10,98% udziałów w rynku, co oznacza około 282 tys. nazw domen.
wykres.jpg
Polski Internet bezpieczny jak nigdy
Pierwszy kwartał 2018 roku był przełomowy pod względem wzrostu poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu. Bezpieczeństwo operacji dokonywanych w Internecie powiązane jest nierozłącznie z zabezpieczeniem domen przed próbami oszustwa związanego z podszywaniem się pod znane serwisy i wykradania danych, w szczególności finansowych. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie protokołu DNSSEC, który za pomocą podpisów cyfrowych w sposób automatyczny weryfikuje i potwierdza, że adres domeny, pod którą działa strona WWW, jest autentyczny. Zastosowanie protokołu DNSSEC stanowi podwaliny bezpieczeństwa, bez którego nawet stosowanie zabezpieczenia stron WWW oraz poczty przez certyfikaty SSL nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed atakami cyberprzestępców.
wykres-dnssec.jpg
Pod koniec marca 2018 r. nazwa.pl, obsługująca największą liczbę domen i usług hostingowych w Polsce, wprowadziła automatyczną ochronę za pomocą protokołu DNSSEC dla wszystkich domen zarejestrowanych za jej pośrednictwem. Cały proces zabezpieczania domeny jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga podejmowania żadnych działań przez Abonentów domen. Takie rozwiązanie pozwoliło na wprowadzenie ochrony za pomocą DNSEC dla ponad 450 tys. domen polskich zarejestrowanych w firmie nazwa.pl i przekierowanych na serwery DNS tej firmy. Wydarzenie to jest przełomowe z uwagi na fakt, że wszyscy pozostali Rejestratorzy zabezpieczają zaledwie około 40 tys. pozostałych domen, pozostawiając ponad 2 mln adresów hostowanych poza nazwa.pl, niezabezpieczonych przed atakami hakerów.
Wprowadzenie przez nazwa.pl, we współpracy z rejestrem prowadzonym przez NASK, zabezpieczenia DNSSEC, stanowi innowację na skalę światową w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki posunięciu nazwa.pl, łączna liczba nazw domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC wzrosła do prawie 500 tys., a rejestr domeny .pl znalazł się na czwartym miejscu najlepiej zabezpieczonych pod tym względem rejestrów wśród wszystkich, ponad 60 członków CENTR (Council of European National Top-Level Registries): za Holandią, Szwecją i Czechami.  

Nazwa.pl sp. z o.o.
Nazwa.pl to numer 1 w Polsce w zakresie rejestracji domen i świadczenia usług hostingowych. Firma jest także liderem w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które przyspieszają i ułatwiają przedsiębiorcom rozwijanie profesjonalnego biznesu w Internecie. Od 1997 r. z usług firmy skorzystało ponad 1 000 000 klientów, rejestrując ponad 3 500 000 domen i uruchamiając ponad 500 000 usług hostingowych. Priorytetem firmy jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych klientów, dlatego serwery nazwa.pl umieszczone są w najnowocześniejszych Data Center w Polsce.

puchar.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

NASK_Q1_2018_RAPORT.pdf

pdf | 2,65 MB

Pobierz
Polski Internet bezpieczny jak nigdy.docx

docx | 343 KB

Pobierz
Polski Internet bezpieczny jak nigdy.pdf

pdf | 326 KB

Pobierz
Polski Internet bezpieczny jak nigdy.txt

txt | 4,07 KB

Pobierz
wykres-dnssec.jpg

grafika | 168 KB

Pobierz
wykres.jpg

grafika | 152 KB

Pobierz
nazwa_1.jpg

grafika | 157 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
41% ruchu w polskim Internecie pochodzi spoza Polski

temu

Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski. Analizie poddano ponad 1 000 000 000 (1 miliard) zapytań przychodzących na serwery największego dostawcy usług hostingowych w Polsce, spółki nazwa.pl. Wyniki dają zupełnie nowy obraz tego, jak wygląda ruch w polskim Internecie i tego, na co powinien zwrócić uwagę rynek e-commerce. Okazuje się, że szybkość ładowania się stron WWW może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu w e-handlu.
Polskie strony WWW coraz bezpieczniejsze

temu

Pomiędzy czerwcem a wrześniem tego roku ilość domen zabezpieczonych certyfikatem SSL w polskim Internecie wzrosła trzykrotnie, dzięki czemu w Polsce funkcjonuje obecnie ponad 734 tysiące bezpiecznych adresów. Tak intensywny wzrost poziomu bezpieczeństwa jest wynikiem dostarczenia klientom firmy nazwa.pl ponad 500 tysięcy certyfikatów SSL oraz zmian, jakie miały miejsce w przeglądarce Chrome.
Oświadczenie - pozew i doniesienie do prokuratury

temu

W związku z rozpowszechnianiem przez pana Marcina Kuśmierza, prezesa zarządu spółki home.pl S.A., nieprawdziwych i wprowadzających w błąd wiadomości pod adresem spółki nazwa.pl sp. z o.o., naruszających jej dobre imię i w konsekwencji narażających spółkę na utratę zaufania swoich klientów, pełnomocnik nazwa.pl sp. z o.o. złożył w krakowskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przez Marcina Kuśmierza przestępstwa, polegającego na pomówieniu spółki nazwa.pl sp. z o.o., tj. o czyn z art. 212 § 2 kodeksu karnego, zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę

temu

Najnowszy protokół bezpieczeństwa TLS 1.3 - Transport Layer Security, będący rozwinięciem protokołu SSL, został wdrożony na masową skalę przez nazwa.pl. Rozwiązanie to jest również  wdrażane przez światowych gigantów technologicznych, takich jak Google czy Facebook. Zapewnia ono ochronę wychodzącego i przychodzącego ruchu oraz daje gwarancję, że informacje zostały przesłane w niezmodyfikowanej formie. Działanie TLS  1.3 sprowadza się w skrócie do tego, że dane internautów są po prostu bezpieczne.