Polski Internet bezpieczny jak nigdy NASK publikuje raport za pierwszy kwartał 2018 r.
Polski Internet bezpieczny jak nigdy NASK publikuje raport za pierwszy kwartał 2018 r.

Polski Internet bezpieczny jak nigdy NASK publikuje raport za pierwszy kwartał 2018 r.

2,57 mln nazw - tyle domen z końcówką .pl jest utrzymywanych w Polsce według ostatniego raportu NASK za pierwszy kwartał 2018 roku. Jak wskazuje opracowanie, 68,44% nazw domen jest w rękach przedsiębiorców, a pozostałe 31,56% należy do osób fizycznych. W pierwszym kwartale 2018 roku codziennie przybywało średnio 2 738 nowych nazw. Nowością jest wzrost poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu dzięki zwiększeniu udziału domen chronionych przed cyberprzestępcami za pomocą protokołu DNSSEC - z 40 tys. do prawie 500 tys.

Udział w obsłudze nazw w domenie .pl
Informacje z raportu za pierwszy kwartał 2018 r. potwierdzają trendy, które obserwowane są już od kilku kwartałów. Firmą nr 1 w Polsce jest nazwa.pl posiadająca 22,34% udziału w rynku nazw w domenie pl, tj. około 574 tys. nazw domen. Kolejny w zestawieniu rejestrator posiada 18,09% udziałów w rynku, to jest około 465 tys. nazw domen, jednak co dziwne raport nie wskazuje nazwy tego podmiotu. Według raportu NASK za 2017 rok firmą nr 2 była spółka home.pl posiadająca 18,38% udziałów w rynku - można więc przypuszczać, że o tę firmę chodzi. Na trzecim miejscu w zestawieniu za Q1 2018 r. uplasowała się, podobnie jak na koniec 2017 roku, spółka OVH, zagospodarowując 10,98% udziałów w rynku, co oznacza około 282 tys. nazw domen.
wykres.jpg
Polski Internet bezpieczny jak nigdy
Pierwszy kwartał 2018 roku był przełomowy pod względem wzrostu poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu. Bezpieczeństwo operacji dokonywanych w Internecie powiązane jest nierozłącznie z zabezpieczeniem domen przed próbami oszustwa związanego z podszywaniem się pod znane serwisy i wykradania danych, w szczególności finansowych. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie protokołu DNSSEC, który za pomocą podpisów cyfrowych w sposób automatyczny weryfikuje i potwierdza, że adres domeny, pod którą działa strona WWW, jest autentyczny. Zastosowanie protokołu DNSSEC stanowi podwaliny bezpieczeństwa, bez którego nawet stosowanie zabezpieczenia stron WWW oraz poczty przez certyfikaty SSL nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed atakami cyberprzestępców.
wykres-dnssec.jpg
Pod koniec marca 2018 r. nazwa.pl, obsługująca największą liczbę domen i usług hostingowych w Polsce, wprowadziła automatyczną ochronę za pomocą protokołu DNSSEC dla wszystkich domen zarejestrowanych za jej pośrednictwem. Cały proces zabezpieczania domeny jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga podejmowania żadnych działań przez Abonentów domen. Takie rozwiązanie pozwoliło na wprowadzenie ochrony za pomocą DNSEC dla ponad 450 tys. domen polskich zarejestrowanych w firmie nazwa.pl i przekierowanych na serwery DNS tej firmy. Wydarzenie to jest przełomowe z uwagi na fakt, że wszyscy pozostali Rejestratorzy zabezpieczają zaledwie około 40 tys. pozostałych domen, pozostawiając ponad 2 mln adresów hostowanych poza nazwa.pl, niezabezpieczonych przed atakami hakerów.
Wprowadzenie przez nazwa.pl, we współpracy z rejestrem prowadzonym przez NASK, zabezpieczenia DNSSEC, stanowi innowację na skalę światową w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki posunięciu nazwa.pl, łączna liczba nazw domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC wzrosła do prawie 500 tys., a rejestr domeny .pl znalazł się na czwartym miejscu najlepiej zabezpieczonych pod tym względem rejestrów wśród wszystkich, ponad 60 członków CENTR (Council of European National Top-Level Registries): za Holandią, Szwecją i Czechami.  

Nazwa.pl sp. z o.o.
Nazwa.pl to nr 1 w Polsce w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych. Firma jest także liderem w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które ułatwiają przedsiębiorcom rozwijanie profesjonalnego biznesu w Internecie. Od 1997 r. z usług nazwa.pl skorzystało ponad 1 000 000 Klientów, rejestrując ponad 4 000 000 domen i uruchamiając ponad 500 000 usług hostingowych. Nazwa.pl wyznacza standardy dotyczące bezpieczeństwa w polskim Internecie i w ramach tych działań firma zabezpieczyła ponad 600 000 domen, zarejestrowanych w nazwa.pl i obsługiwanych na serwerach DNS Anycast nazwa.pl, komercyjnymi certyfikatami nazwaSSL DV. Priorytetem firmy jest zapewnienie najwyższego poziomu świadczonych usług, bezpieczeństwa danych i wsparcia posprzedażowego.

large_puchar.jpg
Załączniki

Pobierz wszystkie

Polski Internet bezpieczny jak nigdy.docx

docx | 343 KB

Pobierz
Polski Internet bezpieczny jak nigdy.pdf

pdf | 326 KB

Pobierz
Polski Internet bezpieczny jak nigdy.txt

txt | 4,07 KB

Pobierz
wykres-dnssec.jpg

grafika | 168 KB

Pobierz
nazwa_1.jpg

grafika | 157 KB

Pobierz
NASK_Q1_2018_RAPORT.pdf

pdf | 2,65 MB

Pobierz
wykres.jpg

grafika | 152 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Największa polska firma hostingowa chroni prywatność użytkowników, wprowadzając standard DNS over TLS

Ilu osobom udostępnilibyście historię swojej przeglądarki? Niestety robicie to codziennie, nie mając tego świadomości. O tym jak ważna jest prywatność w sieci przypomina retoryczne pytanie skierowane do Marka Zuckerberga przez senatora Richarda Durbina - zapytał on, czy właściciel Facebooka podzieli się z wszystkimi nazwą hotelu, w którym przebywa?
Technologia DNS Anycast na 6 kontynentach

15 lokalizacji na wszystkich zamieszkałych kontynentach – nazwa.pl uruchomiła globalną sieć serwerów DNS Anycast. Nowa technologia chroni klientów firmy przed atakami DDoS oraz zapewnia im błyskawiczne ładowanie ich serwisów WWW z dowolnego miejsca na Ziemi. Wprowadzone rozwiązanie pozwoli klientom firmy skutecznie prowadzić biznes w sieci nawet w najdalszych zakątkach globu.
Firefox 62 liderem polskiego rynku przeglądarek z obsługą TLS 1.3

Najnowsza wersja popularnej przeglądarki Mozilla Firefox w dwa tygodnie od premiery została zainstalowana przez większość użytkowników polskiego Internetu korzystających z jej poprzedniej wersji. Popularność tej przeglądarki w Polsce jest duża, obecnie ok. 32%* użytkowników do przeglądania stron WWW wykorzystuje właśnie „liska” od Mozilli.
Nazwa.pl z rozszerzoną ochroną DDoS

Według badań 37% przedsiębiorców twierdzi, że atak DDoS zaszkodził reputacji ich firmy, całkowicie podważając zaufanie klientów do przedsiębiorstwa. Tego typu cyberprzestępstwa są jednym z największych problemów współczesnego Internetu, a ich skala rośnie z roku na rok. Rozwiązanie w postaci technologii DNS Anycast wprowadzone przez nazwa.pl oraz uruchomienie Scrubbing Center  minimalizują ryzyko zagrożenia tym groźnym zjawiskiem, chroniąc klientów nazwa.pl przed tego typu atakami ze strony cyberprzestępców, dokonywanymi nawet z milionów komputerów z sieci Internet.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.