Polski Internet bezpieczny jak nigdy NASK publikuje raport za pierwszy kwartał 2018 r.
Polski Internet bezpieczny jak nigdy NASK publikuje raport za pierwszy kwartał 2018 r.

Polski Internet bezpieczny jak nigdy NASK publikuje raport za pierwszy kwartał 2018 r.

Opublikowany

2,57 mln nazw - tyle domen z końcówką .pl jest utrzymywanych w Polsce według ostatniego raportu NASK za pierwszy kwartał 2018 roku. Jak wskazuje opracowanie, 68,44% nazw domen jest w rękach przedsiębiorców, a pozostałe 31,56% należy do osób fizycznych. W pierwszym kwartale 2018 roku codziennie przybywało średnio 2 738 nowych nazw. Nowością jest wzrost poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu dzięki zwiększeniu udziału domen chronionych przed cyberprzestępcami za pomocą protokołu DNSSEC - z 40 tys. do prawie 500 tys.

Udział w obsłudze nazw w domenie .pl
Informacje z raportu za pierwszy kwartał 2018 r. potwierdzają trendy, które obserwowane są już od kilku kwartałów. Firmą nr 1 w Polsce jest nazwa.pl posiadająca 22,34% udziału w rynku nazw w domenie pl, tj. około 574 tys. nazw domen. Kolejny w zestawieniu rejestrator posiada 18,09% udziałów w rynku, to jest około 465 tys. nazw domen, jednak co dziwne raport nie wskazuje nazwy tego podmiotu. Według raportu NASK za 2017 rok firmą nr 2 była spółka home.pl posiadająca 18,38% udziałów w rynku - można więc przypuszczać, że o tę firmę chodzi. Na trzecim miejscu w zestawieniu za Q1 2018 r. uplasowała się, podobnie jak na koniec 2017 roku, spółka OVH, zagospodarowując 10,98% udziałów w rynku, co oznacza około 282 tys. nazw domen.
wykres.jpg
Polski Internet bezpieczny jak nigdy
Pierwszy kwartał 2018 roku był przełomowy pod względem wzrostu poziomu bezpieczeństwa polskiego Internetu. Bezpieczeństwo operacji dokonywanych w Internecie powiązane jest nierozłącznie z zabezpieczeniem domen przed próbami oszustwa związanego z podszywaniem się pod znane serwisy i wykradania danych, w szczególności finansowych. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie protokołu DNSSEC, który za pomocą podpisów cyfrowych w sposób automatyczny weryfikuje i potwierdza, że adres domeny, pod którą działa strona WWW, jest autentyczny. Zastosowanie protokołu DNSSEC stanowi podwaliny bezpieczeństwa, bez którego nawet stosowanie zabezpieczenia stron WWW oraz poczty przez certyfikaty SSL nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed atakami cyberprzestępców.
wykres-dnssec.jpg
Pod koniec marca 2018 r. nazwa.pl, obsługująca największą liczbę domen i usług hostingowych w Polsce, wprowadziła automatyczną ochronę za pomocą protokołu DNSSEC dla wszystkich domen zarejestrowanych za jej pośrednictwem. Cały proces zabezpieczania domeny jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga podejmowania żadnych działań przez Abonentów domen. Takie rozwiązanie pozwoliło na wprowadzenie ochrony za pomocą DNSEC dla ponad 450 tys. domen polskich zarejestrowanych w firmie nazwa.pl i przekierowanych na serwery DNS tej firmy. Wydarzenie to jest przełomowe z uwagi na fakt, że wszyscy pozostali Rejestratorzy zabezpieczają zaledwie około 40 tys. pozostałych domen, pozostawiając ponad 2 mln adresów hostowanych poza nazwa.pl, niezabezpieczonych przed atakami hakerów.
Wprowadzenie przez nazwa.pl, we współpracy z rejestrem prowadzonym przez NASK, zabezpieczenia DNSSEC, stanowi innowację na skalę światową w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki posunięciu nazwa.pl, łączna liczba nazw domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC wzrosła do prawie 500 tys., a rejestr domeny .pl znalazł się na czwartym miejscu najlepiej zabezpieczonych pod tym względem rejestrów wśród wszystkich, ponad 60 członków CENTR (Council of European National Top-Level Registries): za Holandią, Szwecją i Czechami.  

Nazwa.pl sp. z o.o.
Nazwa.pl to numer 1 w Polsce w zakresie rejestracji domen i świadczenia usług hostingowych. Firma jest także liderem w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które przyspieszają i ułatwiają przedsiębiorcom rozwijanie profesjonalnego biznesu w Internecie. Od 1997 r. z usług firmy skorzystało ponad 1 000 000 klientów, rejestrując ponad 3 500 000 domen i uruchamiając ponad 500 000 usług hostingowych. Priorytetem firmy jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych klientów, dlatego serwery nazwa.pl umieszczone są w najnowocześniejszych Data Center w Polsce.

puchar.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

NASK_Q1_2018_RAPORT.pdf

pdf | 2,65 MB

Pobierz
Polski Internet bezpieczny jak nigdy.docx

docx | 343 KB

Pobierz
Polski Internet bezpieczny jak nigdy.pdf

pdf | 326 KB

Pobierz
Polski Internet bezpieczny jak nigdy.txt

txt | 4,07 KB

Pobierz
wykres-dnssec.jpg

grafika | 168 KB

Pobierz
wykres.jpg

grafika | 152 KB

Pobierz
nazwa_1.jpg

grafika | 157 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Nazwa.pl otwiera Data Center w sercu globalnego Internetu

temu

Amsterdam i Frankfurt to dwie nowe lokalizacje klastrów serwerów największego polskiego dostawcy usług hostingowych i rejestratora domen – spółki nazwa.pl. Data Center znajdują się w samym sercu globalnych punktów wymiany danych DE-CIX i AMS-IX, w których w każdej sekundzie przesyłane jest ponad 12 Terabitów danych (12 Tbitps). Klienci spółki zyskali bezpośrednie połączenie z największymi globalnymi operatorami Internetu. Po uruchomieniu nowych Data Center, dostępna moc infrastruktury spółki wzrośnie do 140 MW.
Ile miejsca zajmuje współczesny Internet?

temu

10 jottabajtów, czyli 10 i 24 zera bajtów – tyle miejsca na serwerach według szacunków naukowców może zajmować współczesny Internet, a z każdą sekundą danych przebywa. Informacje te są rozproszone po całym globie i dostępne poprzez infrastrukturę sieciową.
Oświadczenie w sprawie ataków DDoS

temu

Nazwa.pl niemal codziennie spotyka się z atakami hackerskimi typu DDoS, na mniejszą bądź większą skalę, które skutecznie powstrzymuje. Takie incydenty wpisane są niejako w charakter działalności firmy, a nazwa.pl jest na nie przygotowana. Bezpieczeństwo danych, jak i usług Klientów firmy, jest dla niej najwyższym priorytetem.
Nazwa.pl powstrzymuje atak DDoS

temu

We wtorek, 19 czerwca 2018 r., miał miejsce jeden z największych ataków DDoS w polskim Internecie na infrastrukturę DNS firmy nazwa.pl, lidera usług hostingowych w Polsce. Incydent ten utrudnił Klientom spółki korzystanie z usług WWW i poczty. Atak DDoS jest najczęstszą formą stosowaną w celu zaburzenia funkcjonowania systemów sieciowych i może dotknąć każdego dostawcę usług. Administratorzy systemów nazwa.pl powstrzymali incydent, wykorzystując do tego narzędzia sieciowe wsparte najnowszym wdrożeniem, czyli technologią serwerów DNS Anycast. 

Oświadczenie w sprawie ataków DDoS

Nazwa.pl niemal codziennie spotyka się z atakami hackerskimi typu DDoS, na mniejszą bądź większą skalę, które skutecznie powstrzymuje. Takie incydenty wpisane są niejako w charakter działalności firmy, a nazwa.pl jest na nie przygotowana. Bezpieczeństwo danych, jak i usług Klientów firmy, jest dla niej najwyższym priorytetem.