200 000 certyfikatów SSL w nazwa.pl!
 200 000 certyfikatów SSL w nazwa.pl!

200 000 certyfikatów SSL w nazwa.pl!

Opublikowany

Google wprowadziło długo zapowiadaną zmianę dotyczącą szyfrowania protokołu HTTP.  Od teraz każda strona, która nie posiada zabezpieczenia w formie certyfikatu SSL, chroniącego dane użytkownika, będzie oznaczana jako niebezpieczna. Tymczasem nazwa.pl wydała już ponad 200 tys. z planowanych 500 tys. certyfikatów SSL, które mają otrzymać klienci firmy w ramach posiadanych domen.  

Mimo tego, że właściciele stron WWW mieli dużo czasu na dostosowanie się do zmiany, jaką zapowiadało Google, tuż przed jej wprowadzeniem rynek nadal niechętnie reagował na zapowiedzi twórców najpopularniejszej przeglądarki internetowej. Podobne zmiany zapowiedziała także Mozilla w Firefoxie. Dostawcy przeglądarek jasno wyznaczyli kierunek związany ze zwiększaniem poziomu bezpieczeństwa użytkowników stron WWW.
Tymczasem w ubiegłym tygodniu Internet obiegła informacja o rozpoczęciu wydawania certyfikatów SSL dla ponad 500 tys. domen przez nazwa.pl w ramach opłaty za domeny internetowe. To nowość, gdyż do tej pory, aby wdrożyć certyfikat SSL DV chroniący stronę WWW, należało zakupić komercyjny certyfikat SSL w rynkowej cenie ponad 100 zł. Alternatywą było skorzystanie z darmowego rozwiązania Let’s Encrypt. Darmowe rozwiązanie nie oznacza jednak, że jego zastosowanie nie wiąże się z kosztami, gdyż niewielu operatorów w Polsce zdecydowało się na automatyczną instalację i wyręczenie klientów w tym zakresie. Wdrożenie  Let’s Encrypt powoduje duże koszty związane z wynajęciem specjalisty IT do instalacji takiego certyfikatu. W dodatku certyfikaty Let’s Encrypt wystawiane są na 3 miesięczny okres ważności, podczas gdy komercyjne certyfikaty zaoferowane przez nazwa.pl mają ważność 12 miesięcy. Od klientów, którzy byli zmuszeni instalować certyfikaty Let’s Encrypt na swoim serwerze wymagało to cztery razy więcej pracy w ciągu roku niż w przypadku zakupu komercyjnego certyfikatu SSL i instalacji go na swoim serwerze. Jeżeli nawet klient zainwestował w automatyzację procesu odnawiania certyfikatu, to i tak takie wymiany certyfikatów wymagały nadzoru ze strony specjalisty IT, którego wynagrodzenie wynosi więcej niż jednorazowy koszt komercyjnego certyfikatu.
Jak wynika z danych nazwa.pl, po tygodniu od rozpoczęcia nadawania certyfikatów SSL zostało wydane i zainstalowane już ponad 200 000 certyfikatów nazwaSSL DV, co zapewne czyni tę firmę już na dzień dzisiejszy liderem rynku w tej dziedzinie, gdyż na stronie innej dużej firmy hostingowej można było jeszcze kilka dni temu przeczytać, że obsługiwała ona 110 000 certyfikatów SSL. Wynik został więc już przebity o 100%.
Nadawanie certyfikatów SSL to proces czasochłonny, dlatego nazwa.pl poinformowała swoich klientów o tym, że cała operacja może potrwać nawet do 4 tygodni. Jak jednak widzimy, w przeciągu 7 dni zostały wystawione certyfikaty dla już 40% wszystkich domen, które nazwa.pl planuje zabezpieczyć. Jak zapewnia firma, dla domen nowo rejestrowanych i przenoszonych do nazwa.pl od innych rejestratorów, proces nadawania certyfikatów SSL odbywa się w przeciągu 24 h. Jeżeli tempo nadawania i instalacji certyfikatów zostanie utrzymane, to w pierwszym tygodniu sierpnia wszystkie domeny klientów nazwa.pl zostaną zabezpieczone.

Źródło: http://web.archive.org/web/20180711092611/http://home.pl/


Nazwa.pl sp. z o.o.

Nazwa.pl to numer 1 w Polsce w zakresie rejestracji domen i świadczenia usług hostingowych. Firma jest także liderem w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które przyspieszają i ułatwiają przedsiębiorcom rozwijanie profesjonalnego biznesu w Internecie. Od 1997 r. z usług firmy skorzystało ponad 1 000 000 klientów, rejestrując ponad 3 500 000 domen i uruchamiając ponad 500 000 usług hostingowych. Priorytetem firmy jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych klientów, dlatego serwery nazwa.pl umieszczone są w najnowocześniejszych Data Center w Polsce i Europie.

puchar.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

200 000 certyfikatów SSL w nazwa.pl!.docx

docx | 189 KB

Pobierz
200 000 certyfikatów SSL w nazwa.pl!.pdf

pdf | 157 KB

Pobierz
200 000 certyfikatów SSL w nazwa.pl!.txt

txt | 3,3 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Polska firma od 9 lat rejestruje globalne domeny bez pośredników

temu

W czerwcu 2009 roku polska firma NetArt Registrar, należąca do grupy kapitałowej nazwa.pl, uzyskała akredytację ICANN - Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, amerykańskiej  instytucji odpowiedzialnej za  rejestrację domen globalnych. Dziś, w obliczu RODO oraz w związku z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa danych Abonenta, umowa ta nabiera dodatkowego wymiaru.
NetArt Registrar sp. z o.o. rejestratorem nazw domen .de

temu

NetArt Registrar, spółka należąca do nazwa.pl, dołączyła do grona członków Niemieckiego Centrum Informacji o Sieciach - DENIC (Deutsches Network Information Center), które jest organem administracyjnym i rejestracyjnym dla wszystkich domen z końcówką .de.
Oświadczenie - pozew przeciw Home.pl

temu

OŚWIADCZENIE
Nazwa.pl rewolucjonizuje polski Internet

temu

Nazwa.pl jednego dnia zmieniła oblicze polskiego Internetu. Dziś rozpoczął się proces nadawania certyfikatów SSL dla ponad 500 tys. domen klientów firmy. Jakby tego było mało, nazwa.pl masowo wprowadziła także protokół HTTP/2 wykorzystujący bezpieczne połączenia z użyciem komercyjnych certyfikatów SSL, diametralnie przyspieszając działanie serwisów WWW swoich klientów. Oba wdrożenia realizowane są w ramach dotychczasowej opłaty za domenę i hosting. Od tej pory klienci firmy wraz z domeną otrzymają certyfikat SSL całkowicie za darmo.