TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę

TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę

Opublikowany

Najnowszy protokół bezpieczeństwa TLS 1.3 - Transport Layer Security, będący rozwinięciem protokołu SSL, został wdrożony na masową skalę przez nazwa.pl. Rozwiązanie to jest również  wdrażane przez światowych gigantów technologicznych, takich jak Google czy Facebook. Zapewnia ono ochronę wychodzącego i przychodzącego ruchu oraz daje gwarancję, że informacje zostały przesłane w niezmodyfikowanej formie. Działanie TLS  1.3 sprowadza się w skrócie do tego, że dane internautów są po prostu bezpieczne.

Rozwiązanie TLS 1.3 wdrażane jest przez światowych liderów technologicznych takich jak Cloudflare, Google i Facebook - rozpoczęli oni już implementację protokołu na swoich serwerach. Według badań, w połowie sierpnia 2018 roku około 5% połączeń Firefoksa odbywało się poprzez TLS 1.3, podobne wartości raportuje firma Cloudflare, Facebook także jest w trakcie wdrażania tego protokołu*. Wyznaczony przez IETF - Internet Engineering Task Force standard TLS 1.3, oznaczany także jako RFC8446, jest szybszy i odporniejszy na ataki z zewnątrz niż wcześniejsza jego wersja. Rozwiązanie jest już wspierane przez Firefox w wersji 61, a kolejne przeglądarki także niebawem będą go stosowały.
 

Bezpieczeństwo i stabilność w strefie domeny .pl jest dla NASK najwyższym priorytetem. Cieszę się, że nasz Partner - nazwa.pl - aktywnie działa w tym obszarze. W pierwszym kwartale zabezpieczył prawie 450 tys. nazw domen protokołem DNSSEC, a teraz podniósł poziom bezpieczeństwa w domenie .pl poprzez wdrożenie najnowszego standardu TLS 1.3. Należy zaznaczyć, że beneficjentami obu tych zabezpieczeń są użytkownicy Internetu"

Krzysztof Olesik, Kierownik Zespołu Technicznej Obsługi Domen NASK PIB

Jak wynika z badań firmy, przeprowadzonych na bazie klientów usług hostingowych w nazwa.pl, obecnie w Polsce 13,10% ruchu odbywa się za pomocą najnowszego protokołu, a liczba ta z dnia na dzień rośnie. Najpopularniejszą wersją zabezpieczenia jest obecnie TLS 1.2, z którego korzysta 85% urządzeń. Jednak, jak przewidują analitycy firmy, do końca roku więcej niż połowa połączeń do stron w nazwa.pl będzie odbywała się z wykorzystaniem TLS 1.3. Wprowadzenie rozwiązania TLS 1.3 to kolejny krok nazwa.pl w stronę poprawy bezpieczeństwa polskiego Internetu.

Standardy są po to, aby je wdrażać, szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa. Dlatego czołowe przeglądarki i światowi gracze, tacy jak Google czy Facebook wspierają kolejne wersje zabezpieczeń, w tym protokół TLS 1.3. Nazwa.pl jako lider technologiczny branży hostingowej i rejestracji domen w Polsce również udostępnia najnowsze rozwiązania swoim Klientom. Bezpieczna domena i bezpieczny hosting to dziś standard, który wyznaczamy"

Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl

Krzysztof Cebrat.jpg
W lipcu 2018r nazwa.pl udostępniła za darmo certyfikaty SSL dla domen zarejestrowanych w spółce i obsługuje obecnie około 600 tys. stron zabezpieczonych przez SSL/TLS. Badanie przeprowadzone przez top100.wht.pl na próbie ponad 2,5mln domen wskazuje, że certyfikaty SSL dostarczone przez nazwa.pl zabezpieczają ponad 60% wszystkich stron WWW funkcjonujących w Polsce, kolejne 20% zabezpieczają certyfikaty Let’s Encrypt, a resztę rynku dzielą pozostali usługodawcy. Dostarczenie tak dużej liczby certyfikatów SSL przez nazwa.pl to dosyć istotna informacja z uwagi na fakt, że do poprawnego działania nowoczesnego protokołu HTTP/2 przyspieszającego wczytywanie stron WWW konieczne jest nawiązywanie bezpiecznych połączeń SSL/TLS, które do poprawnego działania wymagają certyfikatów SSL zgodnych z nazwami domen które chronią. Masowe wdrożenie certyfikatów SSL przez nazwa.pl oznacza, że udział w wykorzystaniu nowoczesnego protokołu HTTP/2 oraz TLS 1.3 będzie proporcjonalny do ilości dostarczonych certyfikatów.
Zastosowanie dla każdego hostowanego serwisu WWW certyfikatów SSL, HTTP/2 i TLS 1.3 powoduje usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa i szybkości działania stron WWW, tworząc wartość dodaną dla właścicieli stron WWW oraz ich Klientów.

https://blog.mozilla.org/security/2018/08/13/tls-1-3-published-in-firefox-today/

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

TLS.jpeg

grafika | 4,05 MB

Pobierz
TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę.pdf

pdf | 227 KB

Pobierz
TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę.docx

docx | 192 KB

Pobierz
TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę.txt

txt | 4,24 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
41% ruchu w polskim Internecie pochodzi spoza Polski

temu

Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski. Analizie poddano ponad 1 000 000 000 (1 miliard) zapytań przychodzących na serwery największego dostawcy usług hostingowych w Polsce, spółki nazwa.pl. Wyniki dają zupełnie nowy obraz tego, jak wygląda ruch w polskim Internecie i tego, na co powinien zwrócić uwagę rynek e-commerce. Okazuje się, że szybkość ładowania się stron WWW może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu w e-handlu.
Polskie strony WWW coraz bezpieczniejsze

temu

Pomiędzy czerwcem a wrześniem tego roku ilość domen zabezpieczonych certyfikatem SSL w polskim Internecie wzrosła trzykrotnie, dzięki czemu w Polsce funkcjonuje obecnie ponad 734 tysiące bezpiecznych adresów. Tak intensywny wzrost poziomu bezpieczeństwa jest wynikiem dostarczenia klientom firmy nazwa.pl ponad 500 tysięcy certyfikatów SSL oraz zmian, jakie miały miejsce w przeglądarce Chrome.
Oświadczenie - pozew i doniesienie do prokuratury

temu

W związku z rozpowszechnianiem przez pana Marcina Kuśmierza, prezesa zarządu spółki home.pl S.A., nieprawdziwych i wprowadzających w błąd wiadomości pod adresem spółki nazwa.pl sp. z o.o., naruszających jej dobre imię i w konsekwencji narażających spółkę na utratę zaufania swoich klientów, pełnomocnik nazwa.pl sp. z o.o. złożył w krakowskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przez Marcina Kuśmierza przestępstwa, polegającego na pomówieniu spółki nazwa.pl sp. z o.o., tj. o czyn z art. 212 § 2 kodeksu karnego, zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Czas na prawdziwą chmurę

temu

Biznes wymaga elastyczności, szybkości i bezpieczeństwa, szczególnie jeżeli chodzi o usługi hostingowe czy domenę internetową. Każdy przedsiębiorca chce, aby jego klienci zawsze mieli dostęp do usług, a transakcje wykonywane za pomocą strony WWW były bezpieczne. Takie możliwości gwarantuje tylko hosting w chmurze (Cloud Hosting), o czym szeroko informuje prasa branżowa.*