TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę

TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę

Najnowszy protokół bezpieczeństwa TLS 1.3 - Transport Layer Security, będący rozwinięciem protokołu SSL, został wdrożony na masową skalę przez nazwa.pl. Rozwiązanie to jest również  wdrażane przez światowych gigantów technologicznych, takich jak Google czy Facebook. Zapewnia ono ochronę wychodzącego i przychodzącego ruchu oraz daje gwarancję, że informacje zostały przesłane w niezmodyfikowanej formie. Działanie TLS  1.3 sprowadza się w skrócie do tego, że dane internautów są po prostu bezpieczne.

Rozwiązanie TLS 1.3 wdrażane jest przez światowych liderów technologicznych takich jak Cloudflare, Google i Facebook - rozpoczęli oni już implementację protokołu na swoich serwerach. Według badań, w połowie sierpnia 2018 roku około 5% połączeń Firefoksa odbywało się poprzez TLS 1.3, podobne wartości raportuje firma Cloudflare, Facebook także jest w trakcie wdrażania tego protokołu*. Wyznaczony przez IETF - Internet Engineering Task Force standard TLS 1.3, oznaczany także jako RFC8446, jest szybszy i odporniejszy na ataki z zewnątrz niż wcześniejsza jego wersja. Rozwiązanie jest już wspierane przez Firefox w wersji 61, a kolejne przeglądarki także niebawem będą go stosowały.
 

Bezpieczeństwo i stabilność w strefie domeny .pl jest dla NASK najwyższym priorytetem. Cieszę się, że nasz Partner - nazwa.pl - aktywnie działa w tym obszarze. W pierwszym kwartale zabezpieczył prawie 450 tys. nazw domen protokołem DNSSEC, a teraz podniósł poziom bezpieczeństwa w domenie .pl poprzez wdrożenie najnowszego standardu TLS 1.3. Należy zaznaczyć, że beneficjentami obu tych zabezpieczeń są użytkownicy Internetu"

Krzysztof Olesik, Kierownik Zespołu Technicznej Obsługi Domen NASK PIB

Jak wynika z badań firmy, przeprowadzonych na bazie klientów usług hostingowych w nazwa.pl, obecnie w Polsce 13,10% ruchu odbywa się za pomocą najnowszego protokołu, a liczba ta z dnia na dzień rośnie. Najpopularniejszą wersją zabezpieczenia jest obecnie TLS 1.2, z którego korzysta 85% urządzeń. Jednak, jak przewidują analitycy firmy, do końca roku więcej niż połowa połączeń do stron w nazwa.pl będzie odbywała się z wykorzystaniem TLS 1.3. Wprowadzenie rozwiązania TLS 1.3 to kolejny krok nazwa.pl w stronę poprawy bezpieczeństwa polskiego Internetu.

Standardy są po to, aby je wdrażać, szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa. Dlatego czołowe przeglądarki i światowi gracze, tacy jak Google czy Facebook wspierają kolejne wersje zabezpieczeń, w tym protokół TLS 1.3. Nazwa.pl jako lider technologiczny branży hostingowej i rejestracji domen w Polsce również udostępnia najnowsze rozwiązania swoim Klientom. Bezpieczna domena i bezpieczny hosting to dziś standard, który wyznaczamy"

Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl

Krzysztof Cebrat.jpg
W lipcu 2018r nazwa.pl udostępniła za darmo certyfikaty SSL dla domen zarejestrowanych w spółce i obsługuje obecnie około 600 tys. stron zabezpieczonych przez SSL/TLS. Badanie przeprowadzone przez top100.wht.pl na próbie ponad 2,5mln domen wskazuje, że certyfikaty SSL dostarczone przez nazwa.pl zabezpieczają ponad 60% wszystkich stron WWW funkcjonujących w Polsce, kolejne 20% zabezpieczają certyfikaty Let’s Encrypt, a resztę rynku dzielą pozostali usługodawcy. Dostarczenie tak dużej liczby certyfikatów SSL przez nazwa.pl to dosyć istotna informacja z uwagi na fakt, że do poprawnego działania nowoczesnego protokołu HTTP/2 przyspieszającego wczytywanie stron WWW konieczne jest nawiązywanie bezpiecznych połączeń SSL/TLS, które do poprawnego działania wymagają certyfikatów SSL zgodnych z nazwami domen które chronią. Masowe wdrożenie certyfikatów SSL przez nazwa.pl oznacza, że udział w wykorzystaniu nowoczesnego protokołu HTTP/2 oraz TLS 1.3 będzie proporcjonalny do ilości dostarczonych certyfikatów.
Zastosowanie dla każdego hostowanego serwisu WWW certyfikatów SSL, HTTP/2 i TLS 1.3 powoduje usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa i szybkości działania stron WWW, tworząc wartość dodaną dla właścicieli stron WWW oraz ich Klientów.

https://blog.mozilla.org/security/2018/08/13/tls-1-3-published-in-firefox-today/

Załączniki

Pobierz wszystkie

TLS.jpeg

grafika | 4,05 MB

Pobierz
TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę.pdf

pdf | 227 KB

Pobierz
TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę.docx

docx | 192 KB

Pobierz
TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę.txt

txt | 4,24 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Największa polska firma hostingowa chroni prywatność użytkowników, wprowadzając standard DNS over TLS

Ilu osobom udostępnilibyście historię swojej przeglądarki? Niestety robicie to codziennie, nie mając tego świadomości. O tym jak ważna jest prywatność w sieci przypomina retoryczne pytanie skierowane do Marka Zuckerberga przez senatora Richarda Durbina - zapytał on, czy właściciel Facebooka podzieli się z wszystkimi nazwą hotelu, w którym przebywa?
Technologia DNS Anycast na 6 kontynentach

15 lokalizacji na wszystkich zamieszkałych kontynentach – nazwa.pl uruchomiła globalną sieć serwerów DNS Anycast. Nowa technologia chroni klientów firmy przed atakami DDoS oraz zapewnia im błyskawiczne ładowanie ich serwisów WWW z dowolnego miejsca na Ziemi. Wprowadzone rozwiązanie pozwoli klientom firmy skutecznie prowadzić biznes w sieci nawet w najdalszych zakątkach globu.
Firefox 62 liderem polskiego rynku przeglądarek z obsługą TLS 1.3

Najnowsza wersja popularnej przeglądarki Mozilla Firefox w dwa tygodnie od premiery została zainstalowana przez większość użytkowników polskiego Internetu korzystających z jej poprzedniej wersji. Popularność tej przeglądarki w Polsce jest duża, obecnie ok. 32%* użytkowników do przeglądania stron WWW wykorzystuje właśnie „liska” od Mozilli.
Nazwa.pl z rozszerzoną ochroną DDoS

Według badań 37% przedsiębiorców twierdzi, że atak DDoS zaszkodził reputacji ich firmy, całkowicie podważając zaufanie klientów do przedsiębiorstwa. Tego typu cyberprzestępstwa są jednym z największych problemów współczesnego Internetu, a ich skala rośnie z roku na rok. Rozwiązanie w postaci technologii DNS Anycast wprowadzone przez nazwa.pl oraz uruchomienie Scrubbing Center  minimalizują ryzyko zagrożenia tym groźnym zjawiskiem, chroniąc klientów nazwa.pl przed tego typu atakami ze strony cyberprzestępców, dokonywanymi nawet z milionów komputerów z sieci Internet.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.