Polskie strony WWW coraz bezpieczniejsze

Polskie strony WWW coraz bezpieczniejsze

Pomiędzy czerwcem a wrześniem tego roku ilość domen zabezpieczonych certyfikatem SSL w polskim Internecie wzrosła trzykrotnie, dzięki czemu w Polsce funkcjonuje obecnie ponad 734 tysiące bezpiecznych adresów. Tak intensywny wzrost poziomu bezpieczeństwa jest wynikiem dostarczenia klientom firmy nazwa.pl ponad 500 tysięcy certyfikatów SSL oraz zmian, jakie miały miejsce w przeglądarce Chrome.

Według serwisu top100.wht.pl, posiadającego informacje o około 2,5 milionach domen wykorzystywanych przez Polaków, liczba certyfikatów zgodnych z nazwami zabezpieczonych domen przekroczyła we wrześniu 734 tysiące. Oznacza to, że około 30% adresów domenowych w Polsce jest już zabezpieczonych, dzięki czemu ich użytkownicy mogą korzystać również z szybkiego protokołu transmisji stron WWW oznaczonego jako HTTP/2 oraz najnowszej wersji protokołu bezpieczeństwa TLS 1.3, który przyspiesza nawiązywanie bezpiecznych połączeń i znacznie podwyższa poziom ochrony przesyłanych danych.
Według badania przeprowadzonego na początku września przez serwis top100.wht.pl komercyjne certyfikaty od nazwa.pl chronią ponad 64% zabezpieczonych polskich stron WWW. Na kolejnej pozycji, z udziałem 16%, znajdują się darmowe certyfikaty Let’s Encrypt, które oferuje wielu mniejszych dostawców usług hostingowych, a podium zamykają certyfikaty dostarczane przez cPanel, z udziałem 6%. Pozostałe 14% certyfikatów dostarczają firmy Comodo, home.pl, H88 i inne Urzędy Certyfikacji oraz ich partnerzy.
wykres.jpg
Znaczenie stosowania certyfikatów SSL wzrosło odkąd pod koniec lipca przeglądarka Google Chrome rozpoczęła oznaczanie wszystkich stron niezabezpieczonych SSL jako niebezpieczne. Bardzo istotne jest jednak to, jaki certyfikat wybierzemy, ponieważ do poprawnego działania przeglądarka wymaga, aby nazwa strony była zgodna z nazwą domeny, dla której został wystawiony certyfikat SSL. Według badania przeprowadzonego przez top100.wht.pl w Polsce istnieje 1,29 miliona adresów zabezpieczonych za pomocą certyfikatów SSL niezgodnych z nazwą zabezpieczanej domeny, co nie tylko Chrome, ale również i inne przeglądarki sygnalizują komunikatem o błędach. Niemal 480 tysięcy domen nie posiada zabezpieczeń lub też pod tymi adresami nie istnieją żadne strony WWW.
Nadchodzące miesiące z pewnością przyniosą dynamiczny wzrost ilości stron WWW zabezpieczonych za pomocą certyfikatów SSL, gdyż planowana jest zmiana domyślnego działania przeglądarek. Obecnie, po wpisaniu w pasku adresu nazwy strony internetowej, przeglądarki domyślnie otwierają niezabezpieczoną wersję tej strony (http), natomiast w przyszłości jako pierwsze otwierane będą wersje zabezpieczone SSL (https). W praktyce, strony prowizorycznie zabezpieczone za pomocą certyfikatów SSL niezgodnych z nazwą zabezpieczanej domeny będą sygnalizowane błędem i komunikatem ostrzegającym o niezgodności certyfikatu SSL zamiast samej strony – a to będzie oznaczać duże straty dla posiadaczy tych witryn. Wielu użytkowników, dbając o bezpieczeństwo swojego komputera, opuści takie strony WWW bez zapoznania się z treścią serwisu, gdyż komunikat będzie sygnalizował naruszenie bezpieczeństwa.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Polskie strony WWW coraz bezpieczniejsze.docx

docx | 314 KB

Pobierz
Polskie strony WWW coraz bezpieczniejsze.pdf

pdf | 236 KB

Pobierz
Polskie strony WWW coraz bezpieczniejsze.txt

txt | 3,15 KB

Pobierz
wykres.jpg

grafika | 114 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Największa polska firma hostingowa chroni prywatność użytkowników, wprowadzając standard DNS over TLS

Ilu osobom udostępnilibyście historię swojej przeglądarki? Niestety robicie to codziennie, nie mając tego świadomości. O tym jak ważna jest prywatność w sieci przypomina retoryczne pytanie skierowane do Marka Zuckerberga przez senatora Richarda Durbina - zapytał on, czy właściciel Facebooka podzieli się z wszystkimi nazwą hotelu, w którym przebywa?
Technologia DNS Anycast na 6 kontynentach

15 lokalizacji na wszystkich zamieszkałych kontynentach – nazwa.pl uruchomiła globalną sieć serwerów DNS Anycast. Nowa technologia chroni klientów firmy przed atakami DDoS oraz zapewnia im błyskawiczne ładowanie ich serwisów WWW z dowolnego miejsca na Ziemi. Wprowadzone rozwiązanie pozwoli klientom firmy skutecznie prowadzić biznes w sieci nawet w najdalszych zakątkach globu.
Firefox 62 liderem polskiego rynku przeglądarek z obsługą TLS 1.3

Najnowsza wersja popularnej przeglądarki Mozilla Firefox w dwa tygodnie od premiery została zainstalowana przez większość użytkowników polskiego Internetu korzystających z jej poprzedniej wersji. Popularność tej przeglądarki w Polsce jest duża, obecnie ok. 32%* użytkowników do przeglądania stron WWW wykorzystuje właśnie „liska” od Mozilli.
Nazwa.pl z rozszerzoną ochroną DDoS

Według badań 37% przedsiębiorców twierdzi, że atak DDoS zaszkodził reputacji ich firmy, całkowicie podważając zaufanie klientów do przedsiębiorstwa. Tego typu cyberprzestępstwa są jednym z największych problemów współczesnego Internetu, a ich skala rośnie z roku na rok. Rozwiązanie w postaci technologii DNS Anycast wprowadzone przez nazwa.pl oraz uruchomienie Scrubbing Center  minimalizują ryzyko zagrożenia tym groźnym zjawiskiem, chroniąc klientów nazwa.pl przed tego typu atakami ze strony cyberprzestępców, dokonywanymi nawet z milionów komputerów z sieci Internet.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.