Wersja PHP 8 została udostępniona na hostingu w nazwa.pl, dostarczając zarówno wiele nowych funkcjonalności dla programistów tego języka, jak również optymalizację w zakresie jego składni. Ważną nowością jest również przyspieszenie wykonywania kodu, dzięki rozszerzeniu mechanizmu Zend OPcache o nowy mechanizm Just in Time Compiler (JIT). Wraz z nową wersją PHP zostały udostępnione również wszystkie biblioteki i zależności.
O nowej wersji PHP 8, wydanej pod koniec listopada 2020, można znaleźć wiele informacji. Komentarze są bardzo różne – od zachwytów, aż po niezbyt pochlebne opinie. Każdy skupia się na zupełnie innych aspektach nowego wydania tego najpopularniejszego języka programowania aplikacji w sieci Internet. My, jako firma hostingowa, skupimy się tylko na jednej funkcjonalności Just in Time Compiler (JIT), gdyż może mieć ona największy wpływ na szybkość działania serwisów WWW.
Just in Time Compiler (JIT)
PHP jest językiem interpretowanym. Oznacza to, że po uruchomieniu skryptu PHP interpreter za każdym razem analizuje, kompiluje i wykonuje kod. W kółko przy każdym żądaniu. Może to spowodować marnowanie zasobów procesora i dodatkowy czas konieczny do przejścia całego procesu od początku do końca. Niezależnie od tego, jak długo będą się wykonywały oczekiwane przez Ciebie operacje, za każdym razem przed ich wykonaniem nastąpić musi kilkuetapowy proces weryfikacji składni skryptu i jego przetworzenie na kod zrozumiały dla procesora.
W celu wyeliminowania tego marnotrawstwa czasu i zasobów, już od wersji PHP 5.5, wprowadzono akcelerację za pomocą mechanizmu Zend OPcache, która poprawia wydajność PHP. Dzięki przechowywaniu prekompilowanego kodu bajtowego skryptu w pamięci współdzielonej wyeliminowano potrzebę ładowania i analizowania skryptów przy każdym żądaniu. Na hostingu w chmurze w nazwa.pl akceleracja OPcache jest wykonywana domyślnie.
Just in Time Compiler (JIT) to prawie niezależna część znanego już wcześniej mechanizmu OPcache, po włączeniu którego natywny kod plików PHP jest przechowywany w dodatkowym regionie pamięci współdzielonej OPcache. Dzięki JIT akceleracja kodu idzie jeszcze do przodu, tłumacząc części kodu pośredniego na kod maszynowy, który może być wykonany bezpośrednio przez procesor.
Rzeczywista wydajność akceleracji z zastosowaniem JIT
O ile mechanizm JIT w teorii zapewnia znaczne skrócenie ilości wykonywanych operacji, to rzeczywiste przyspieszenie wykonania kodu aplikacji z jego użyciem pozostaje dużą niewiadomą. Wszystko zależy od rodzaju aplikacji i sposobu jej przygotowania. Przedstawione poniżej porównanie zaprezentowane na oficjalnej stronie projektu PHP 8 pokazuje, że przyrost szybkości wykonania kodu może się wahać od kilku do kilkudziesięciu procent.
źródło: www.php.net
Warto tutaj jednak zauważyć, że prawdziwa wydajność nowego PHP 8, z zastosowanym mechanizmem JIT, będzie mogła wykazać swoją przewagę dopiero w aplikacjach, które powstaną w przyszłości, z wykorzystaniem również wszystkich innych nowych funkcji udostępnionych w najnowszym wydaniu tego języka. Nowa metoda akceleracji umożliwi również wykorzystanie PHP 8 w sposób, w jaki jego poprzednie wydania nie umożliwiały, optymalizując niektóre typy operacji, które wcześniej wykonywały się wielokrotnie dłużej. Skoro więc nowa wersja tego języka w każdym przypadku daje korzyści, to warto ją zastosować. Informacja phpinfo() o szczegółowej konfiguracji PHP 8 na hostingu w nazwa.pl dostępna jest pod adresem http://phpinfo80.nazwa.pl/.