Na hostingu w nazwa.pl dostępna jest już najnowsza wersja PostgreSQL 13.1. I mimo, że oznaczono ją numerem „trzynaście”, to warto z niej korzystać, bo działa szybciej niż wszystkie poprzednie wydania. Zmieniona organizacja indeksów umożliwia ponadto przechowywanie danych w dużo mniejszych indeksach B-drzewa niż wcześniej, a udoskonalone wsparcie dla JSON jeszcze bardziej ułatwi pisanie aplikacji.
PostgreSQL dzięki wielu zaawansowanym funkcjom, niedostępnym w innych silnikach bazodanowych, wybierany jest często przez doświadczonych developerów do budowania zaawansowanych projektów przetwarzających duże ilości danych. Wydanie nowej, bardziej wydajnej wersji PostgreSQL, z nowymi funkcjonalnościami, jeszcze mocniej utwierdzi twórców aplikacji w wyborze tego rozwiązania. Jeżeli zaliczasz się do nich, to z pewnością powinieneś się zainteresować nową wersją tej bazy, udostępnioną właśnie na hostingu w chmurze w nazwa.pl.
Mniejsze indeksy B-drzewa
Jedną z najważniejszych nowych funkcji i ulepszeń najnowszej „trzynastki” jest oszczędność miejsca i wzrost wydajności dzięki deduplikacji wpisów indeksu B-drzewa. Indeks B-drzewa jest najczęściej używanym indeksem w PostgreSQL, stosowanym domyślnie przy wykonywaniu polecenia „CREATE INDEX”. Ogólna zasada jest taka, że mniejsze indeksy B-drzewa zajmują mniej miejsca na dysku oraz w pamięci RAM, dzięki czemu można je szybciej przeszukiwać. Oszczędność ta jest możliwa dzięki wyjątkowej funkcjonalności przechowywania zduplikowanych wpisów w indeksie. Dla każdego zestawu danych ta oszczędność może być różna – w naszym przypadku, który testowaliśmy, wielkość indeksów była średnio o 1/3 mniejsza, co przełożyło się na prawie dwa razy szybsze działanie.
Jeżeli dokonujesz aktualizacji z poprzedniej wersji PostgreSQL, aby skorzystać z funkcji deduplikacji, będziesz musiał uruchomić REINDEX na istniejących indeksach B-drzewa. Mogło by to oznaczać konieczność przestoju związanego z potrzebą wykonania prac administracyjnych. Twórcy bazy PostgreSQL przewidzieli jednak ten przypadek, dając możliwość przebudowania indeksów, bez nakładania jakichkolwiek blokad dotyczących używania w tym czasie funkcji INSERT, UPDATE, DELETE. Aby skorzystać z tej funkcjonalności, należy użyć komendy REINDEX CONCURRENTLY.
Sortowanie przyrostowe
Każdy, kto korzysta z baz danych relacyjnych, wie, jak długo trwa sortowanie danych z wieloma elementami. W PostgreSQL 13 posortowane dane z wcześniejszej części zapytania mogą zostać użyte do przyspieszenia dalszej jego części. Może to dotyczyć wielu typowych zapytań, takich jak sortowanie według wielu kolumn. I chyba więcej nie trzeba wychwalać tego rozwiązania!
Zamów CloudHostingz PostgreSQL 13.1
Liczne modyfikacje funkcjonalności
Ponieważ nasz artykuł ma tylko zachęcić Cię do korzystania z nowej wersji PostgreSQL, nie będziemy opisywali wszystkich funkcjonalności, bo z pewnością chętnie samodzielnie zapoznasz się z pełną ich listą na stronie nowej „trzynastki” https://www.postgresql.org/docs/13/release-13.html. Zwróć jednak jeszcze uwagę na dużo bardziej wydajny proces czyszczenia VACUUM, zwiększoną wydajność zapytań korzystających z agregacji lub tabel podzielonych na partycje i lepsze planowanie zapytań podczas korzystania z rozszerzonych statystyk.
I co, dasz szansę nowej „trzynastce”?