Skip to content
nazwa.pl

Nowoczesne usługi w chmurze

  • Press Kit
PostedinInternet i technologia
Posted on 8 listopada 2018

41% ruchu w polskim Internecie pochodzi spoza Polski

Tags: bezpieczeństwo Bezpieczna Domena CloudHosting DNS Anycast domena hosting
41% ruchu w polskim Internecie pochodzi spoza Polski | nazwa.pl
Posted By nazwa.pl

Czy wiecie, że 41% ruchu na polskich serwisach WWW pochodzi spoza terytorium Polski? Analizie poddano ponad 1 000 000 000 (1 miliard) zapytań przychodzących na serwery największego dostawcy usług hostingowych w Polsce, spółki nazwa.pl. Analitycy poddali badaniom ponad 600 000 serwisów WWW. Wyniki dają zupełnie nowy obraz tego, jak wygląda ruch w polskim Internecie i tego, na co powinien zwrócić uwagę rynek e-commerce. Okazuje się, że szybkość ładowania się stron WWW może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu w e-handlu. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są usługi świadczone przez nazwa.pl.

Wyniki badań prowadzą do jednego wniosku. Korzystanie z usługodawcy hostingowego optymalizującego szybkość działania stron WWW, nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, może przynieść realne zyski. W związku z tym, że aż 41% ruchu do stron WWW kierowane jest spoza Polski, wybór nieodpowiedniego dostawcy usług hostingowych może oznaczać utratę ponad 1/3 odwiedzin. Zbyt długie wczytywanie stron WWW może bowiem oznaczać rezygnację użytkowników z ich odwiedzenia. Z badań przeprowadzonych przez Google wynika, że strona ładująca się powyżej 5 sekund (w porównaniu do tej ładującej się 1 sekundę) traci blisko 40% konwersji, a współczynnik odrzuceń rośnie o ponad 100%.


PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

  • Serwery DNS Anycast w kolejnych miastach w Polsce i na świecie

 

Jak wskazują wyniki analiz przeprowadzonych przez nazwa.pl, największą grupę użytkowników odwiedzających krajowe strony (21%) stanowią internauci pochodzący z Europy oraz mieszkańcy Ameryki Północnej (15%). Dane te wyraźnie wskazują potencjał dla rynku e-commerce. Jednak, aby dokonać konwersji ruchu na ilość zamówień, należy zadbać o szybkość działania strony WWW, uwzględniając właśnie 41% potencjalnych klientów spoza Polski.

Wykres 1. Analiza ruchu do polskich serwisów WWW przeprowadzona na podstawie 1 mld zapytań do 600 tys. domen.

Lokalizacje użytkowników | nazwa.pl

Źródło: badania własne nazwa.pl

Czym jest technologia DNS Anycast?

Uzyskane wyniki potwierdzają wcześniejsze obserwacje dotyczące ilości zapytań do serwerów DNS Anycast nazwa.pl, gdzie również ponad 41% zapytań kierowane było spoza Polski. Odpowiedzią na realną potrzebę rynku jest technologia DNS Anycast, która zapewnia szybką obsługę stron WWW z dowolnego punktu na Ziemi. Rozproszona sieć serwerów DNS Anycast nazwa.pl znalazła się w światowych centrach wymiany ruchu na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Australii. Wśród miast, w których znajdują się serwery DNS Anycast firmy są: Kraków, Warszawa, Frankfurt, Amsterdam, Londyn, Madryt, Rzym, Moskwa, Nowy Jork, Los Angeles, Sao Paulo, Johannesburg, Sydney, Singapur, Tokio.

DNS Anycast w nazwa.pl

Co to oznacza w praktyce? Dzięki wprowadzonej technologii użytkownicy mają błyskawiczny dostęp do interesujących ich serwisów WWW. Połączenie z serwerem DNS realizowane jest do najbliższego dostępnego punktu, przez co strona ładuje się znacznie szybciej niż w przypadku innych dostawców, którzy nie posiadają tak rozproszonej sieci serwerów DNS Anycast. Dzięki temu, że czas ładowania jest mniejszy serwisy WWW zyskują wyższą pozycję w Google. Nazwa.pl wspiera szereg technologii, ponieważ sprawiają, że oprócz przyspieszenia ładowania się serwisów wzrasta ich poziom bezpieczeństwa. Posiadając usługę hostingową z serii Active Cloud i pakiet Bezpieczna Domena, właściciel danego serwisu może być pewien, że jego klienci są bezpieczni. Kluczowe jest również to, że korzystanie z serwisu WWW jest szybkie i płynne. Bezpieczeństwo i szybkie ładowanie się strony przekłada się, natomiast na oszczędności w postaci mniejszych nakładów na pozycjonowanie oraz wzrost zaufania klientów, którzy czują się bezpiecznie, odwiedzając daną stronę WWW.

Powyższe dane, analizowane na bazie blisko 25% domen funkcjonujących w Polsce, jasno wskazują, że aby odnosić sukcesy, nie można ograniczać się tylko do rynku polskiego, ale należy zapewnić prawidłową obsługę również dla użytkowników łączących się spoza terytorium Polski. Kilkunastoletnia obecność Polski w Unii Europejskiej, wymiana handlowa z firmami w UE, emigracja zarobkowa i duża liczba podróżujących Polaków powoduje, że należy zadbać o to, aby serwis WWW był doskonale widoczny nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

CloudHosting Enterprise dla biznesu | nazwa.pl
12 czerwca 2025

CloudHosting Enterprise dla biznesu

CloudHosting Enterprise to kolejna odsłona hostingu w chmurze od nazwa.pl, przygotowana z myślą o... CloudHosting Enterprise to kolejna odsłona hostingu w chmurze od nazwa.pl, przygotowana z myślą o projektach, które potrzebują wyjątkowo dużych zasobów. Do 32 wirtualnych rdzeni procesora, 64 GB pamięci RAM i aż 10 TB przestrzeni dyskowej w przyjaznym, zarządzanym środowisku CloudHosting, to propozycja dla firm, które chcą rozwijać serwisy WWW czy platformy e-commerce, mając do dyspozycji narzędzie klasy Enterprise. W świecie nowoczesnych usług hostingowych, gdzie wydajność i bezpieczeństwo są fundamentem, CloudHosting Enterprise od nazwa.pl wyznacza kolejny poziom jakości. Nowy wymiar CloudHostingu od nazwa.pl Usługi CloudHosting od nazwa.pl od lat wyróżniają się na rynku, łącząc technologię chmury z wygodą klasycznego hostingu współdzielonego. Każde konto działa w osobnym, izolowanym środowisku kontenerowym LXC, co przekłada się na stabilność, bezpieczeństwo i łatwość zarządzania. Użytkownicy mogą korzystać z automatycznych kopii zapasowych, pełnego wsparcia technicznego 24/7 oraz szeregu technologii optymalizujących szybkość wczytywania ich serwisów, wśród których wymienić można chociażby zarządzaną przez nazwa.pl sieć CDN, kompresję obrazów na stronach do formatu WebP czy obsługę LSCache Plugins Wielu klientów biznesowych, korzystając z usług CloudHosting, wybiera konfigurację z 4 vCPU. Sprawdza się ona doskonale w codziennej pracy blogów, serwisów firmowych czy sklepów internetowych. Rozwiązanie CloudHosting Enterprise rozszerza te możliwości o jeszcze wyższą wydajność. To usługa przygotowana specjalnie dla firm, które prowadzą intensywne działania w sektorze e-commerce lub oferują zaawansowane funkcje, takie jak systemy rezerwacji, platformy edukacyjne, panele klientów czy rozbudowane API...
Spółka nazwa.pl wyróżniona tytułem „Lider Hostingu w Chmurze”
11 czerwca 2024

Spółka nazwa.pl wyróżniona tytułem „Lider Hostingu w Chmurze”

Podczas uroczystej gali IT CHAMPIONS, która odbyła się 6 czerwca 2024 roku w Warszawie, blask reflektorów... Podczas uroczystej gali IT CHAMPIONS, która odbyła się 6 czerwca 2024 roku w Warszawie, blask reflektorów skupił się na najwybitniejszych graczach polskiego sektora IT. To jedno z ważniejszych wydarzeń dla firm informatycznych, które nie tylko redefiniują standardy branży, lecz także inspirują i wdrażają innowacje. Wśród triumfatorów nazwa.pl ponownie zabłysła, zdobywając zaszczytny tytuł "Lider Hostingu w Chmurze". Rynek usług hostingowych promuje dziś tylko te firmy, które stawiają na rozwój. Pozostałe skazane są w długiej perspektywie na porażkę. Profil użytkownika usług IT przez lata ulegał zmianie. Dzisiaj oczekuje on nowoczesnych rozwiązań, które dają przewagę w Internecie. Ponowne przyznanie spółce nazwa.pl tytułu „Lider Hostingu w Chmurze” potwierdza naszą niekwestionowaną pozycję i stanowi dla nas powód do dumy. To także doskonała okazja, aby prześledzić najważniejsze zmiany, które sprawiły, że usługi nazwa.pl są wciąż najchętniej wybierane przez przedsiębiorców i osoby prywatne. Rozwiązania na nowe czasy Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, nazwa.pl stale wprowadza do oferty oczekiwane przez Klientów usługi i funkcjonalności. Można wśród nich wymienić szereg aplikacji i serwerów baz danych oferowanych w modelu SaaS (Software as Service), które pozwalają szybko wdrożyć oprogramowanie i są gotowe do pracy zaraz po aktywacji. To także usługa Kubernetes, zapewniająca środowisko pracy dla aplikacji kontenerowych, z gwarancją dostępnej mocy aż do 8 vCPU...
Hosting w chmurze od nazwa.pl ma już 10 lat! | nazwa.pl
31 maja 2023

Hosting w chmurze od nazwa.pl ma już 10 lat!

Hosting w chmurze wprowadzony w 2013 roku przez nazwa.pl ma już 10 lat. Kiedyś absolutna nowość w ofercie.. Hosting w chmurze wprowadzony w 2013 roku przez nazwa.pl ma już 10 lat. Kiedyś absolutna nowość w ofercie hostingowej, do dziś stanowi wyznacznik wysokiej jakości i najszybsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku. Będąc pionierem we wdrażaniu nowoczesnych technologii, wiemy, że trwający już dekadę rozwój CloudHostingu to zaledwie początek. Co się w tym czasie wydarzyło i jakie mamy plany związane z chmurą nazwa.pl na najbliższe lata? Zapraszamy do lektury. Hosting w chmurze vs tradycyjny hosting Od samego początku istnienia spółki realizujemy cel, którym jest stały rozwój oraz udostępnianie Klientom najnowocześniejszych technologii. W 2013 roku, jako pierwszy polski dostawca hostingu współdzielonego, rozpoczęliśmy świadczenie usług w chmurze obliczeniowej. Stanowiło to w tym czasie absolutną nowość na rynku, a naszym użytkownikom przyniosło niezliczone korzyści. Hosting nazwa.pl jako pierwszy w Polsce zyskał możliwości znane z drogich rozwiązań typu IaaS dzięki rozproszonej, redundantnej i zwirtualizowanej infrastrukturze. Jakość usług utrzymywanych na serwerach nazwa.pl weszła wówczas na wyższy poziom, wyznaczając standard, którego nawet dzisiaj nie są w stanie osiągnąć inne firmy na rynku. Czym się różni hosting w chmurze od tradycyjnych rozwiązań? Strony WWW na zwykłym hostingu utrzymywane są na pojedynczym serwerze. Z uwagi na ograniczoną moc obliczeniową i współdzielenie środowiska z innymi użytkownikami witryny na tradycyjnym hostingu mają permanentne problemy z dostępnością i szybkością działania. Gdy dochodzi do nagłego obciążenia maszyny, strony spowalniają lub przestają w ogóle funkcjonować...
Korespondencja elektroniczna z najwyższym poziomem bezpieczeństwa
18 maja 2023

Korespondencja elektroniczna z najwyższym poziomem bezpieczeństwa

Niewłaściwie chroniona poczta e-mail może być źródłem sporych problemów dla każdej firmy. Obecnie nie ma... Niewłaściwie chroniona poczta e-mail może być źródłem sporych problemów dla każdej firmy. Obecnie nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo informacji przekazywanych drogą elektroniczną. Już dziś zadbaj o poufność swojej korespondencji i bądź dzięki temu nie jeden, a trzy kroki przed hakerami. Jeśli zależy Ci na wielopoziomowym zabezpieczeniu korespondencji, koniecznie wybierz mechanizm 2FA, który każdego dnia chroni setki tysięcy kont mailowych użytkowników poczty biznesowej od nazwa.pl. Kompleksowa ochrona poczty dzięki 2FA W życiu codziennym zapewne chronisz wszystko, co cenne. Tak samo należy postępować z korespondencją e-mail, która nierzadko zawiera istotne i poufne dane dotyczące nie tylko Twojej firmy, lecz także kontrahentów. Najlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie skrzynki jest aktywowanie docenianej w świecie IT ochrony 2FA. Uwierzytelnienie dwuskładnikowe 2FA zapewnia podwójne sprawdzenie uprawnień w dostępie do konta e-mail. Oprócz hasła, logując się do poczty z 2FA, musisz dodatkowo podać kod, który jest przesyłany za pomocą wiadomości SMS lub generowany na przykład na Twoim urządzeniu mobilnym przez aplikację Google Authenticator. Taka ochrona skrzynek mailowych staje się już powoli wymogiem, a nie tylko opcjonalnym zabezpieczeniem. Można w tym miejscu wspomnieć chociażby o przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nie wystarczy jednak wyłącznie ochrona 2FA w dostępie do webmaila. Potrzebne jest kompleksowe zabezpieczenie, obejmujące także wiadomości odbierane i wysyłane przez programy pocztowe na komputerze...
wzrost ruchu w internecie w związku z pandemią
3 kwietnia 2020

nazwa.pl odnotowała 45% wzrost ruchu w Polskim Internecie

Największa w Polsce spółka, zajmująca się utrzymaniem stron WWW w technologii chmury, odnotowała w miesiącu marcu 45%... Największa w Polsce spółka, zajmująca się utrzymaniem stron WWW w technologii chmury, odnotowała w miesiącu marcu 45% wzrost ruchu do obsługiwanych przez nią serwisów WWW. Trwająca pandemia koronowirusa COVID-19 oraz kwarantanna domowa Polaków wpłynęły na zwiększone zainteresowanie treściami publikowanymi w Internecie. Można śmiało stwierdzić, że życie gospodarcze i towarzyskie Polaków przeniosło się do sieci Internet. Zamknięcie zakładów pracy, szkół i uczelni wyższych, ograniczenie codziennej aktywności zawodowej i osobistej – to wszystko wpłynęło na większe zainteresowanie cyfrowymi treściami, na które zazwyczaj nie mieliśmy wcześniej czasu. Akcja społeczna #zostanwdomu, promowana przez rząd i wiele znanych osób publicznych, zmobilizowała Polaków do ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi do niezbędnego minimum. Każdy szuka jednak swojego sposobu na rzetrwanie tego trudnego okresu. Trudnego, gdyż życie każdego z nas całkowicie się odmieniło i trzeba było znaleźć sposób na siebie. Zwiększony ruch w sieci Internet to jednak duże wyzwanie dla wszystkich dostawców usług hostingowych, a także operatorów telekomunikacyjnych. Zapewnienie działania usług hostingu na najwyższym poziomie, przy tak dużym wzroście zainteresowania, w przypadku firmy nazwa.pl było możliwe jedynie dzięki zastosowaniu technologii chmury obliczeniowej...
globalna sieć DNS Anycast
6 listopada 2018

Globalna sieć serwerów DNS Anycast nazwa.pl przyspiesza ładowanie stron WWW

15 lokalizacji na wszystkich zamieszkałych kontynentach – nazwa.pl uruchomiła globalną sieć serwerów DNS Anycast. Dzięki nim... 15 lokalizacji na wszystkich zamieszkałych kontynentach – nazwa.pl uruchomiła globalną sieć serwerów DNS Anycast. Dzięki nim serwisy WWW ładują się błyskawicznie z dowolnego miejsca na Ziemi. Nowa technologia chroni także klientów firmy przed atakami DDoS. Dlaczego ważne jest, aby strony WWW ładowały się szybko? Eksperci Google w swoim raporcie stawiają sprawę jasno: „No matter what, faster is better and less is more” – „bez względu na wszystko, szybciej znaczy lepiej, a mniej znaczy więcej” – czytamy w opracowaniu. Nazwa.pl umożliwiła właśnie swoim klientom realizację tej maksymy. Serwery w technologii DNS Anycast zostały uruchomione w 15 lokalizacjach, na każdym zamieszkałym kontynencie. Co to oznacza dla użytkowników? Okazuje się, że wdrożone rozwiązanie może znacząco zmienić rynek e-commerce w Polsce. Szybciej znaczy lepiej Ponad 40% zapytań DNS o polskie domeny kierowanych jest spoza Polski (dane z serwerów DNS Anycast z zapytań o 600 000 polskich domen obsługiwanych nazwa.pl). Z tego względu, może okazać się, że rozwiązanie wprowadzone przez nazwa.pl ma znaczący wpływ na branżę e-commerce, a klienci mogą zyskać istotną przewagę konkurencyjną. Google pokazało, że prawdopodobieństwo opuszczenia mobilnej strony wzrasta o 32%, jeżeli czas jej ładowania przekroczy 3 sekundy. Z badań możemy także wyczytać, że strona ładująca się powyżej 5 sekund (w porównaniu do tej ładującej się 1 sekundę) traci blisko 40% konwersji. Współczynnik odrzuceń równocześnie rośnie o ponad 100%. Wszystko to sprowadza się do jednego – szybciej znaczy lepiej...
Kategorie artykułów
  • Hosting, Domeny(83)
  • CDN(17)
  • WordPress(19)
  • e-Sklep(16)
  • Backup(9)
  • Poczta(14)
  • VPS(11)
  • Internet i technologia(56)
  • Webmastering(10)
  • Bez kategorii(4)

Social Media

  • 13/01/2026

    Bezpieczna domena kluczem ochrony firmy

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 21/01/2026

    Liderzy cyfrowego rozwoju wyróżnieni przez nazwa.pl

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 11/03/2026

    Płatności Automatyczne w nazwa.pl

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 24/03/2026

    Usługi nazwa.pl zgodne z ISO/IEC 27001:2022

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 14/04/2026

    29 lat technologii, które rozwijają Internet

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 15/05/2026

    IT CHAMPIONS 2026 dla nazwa.pl

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 28/05/2026

    nazwa.pl wśród cyfrowych czempionów CEE

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 25/06/2026

    NetArt Group wdraża NIS-2

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 09/09/2026

    CloudHosting z dynamicznym skalowaniem procesora

    Czytaj więcej Czytaj więcej

O nazwa.pl

Marka nazwa.pl jest częścią działającego globalnie w niemal 100 krajach na świecie NetArt Group. Spółka dostarcza klasyczne usługi hostingowe oraz usługi w chmurze świadczone w modelu Software as a Service, Platform as a Service i Infrastructure as a Service. Oferta nazwa.pl obejmuje także usługę CDN, certyfikaty SSL ECDSA oraz rejestrację ponad 300 różnych rozszerzeń domen. Spółka dąży do tego, aby oferować usługi kompleksowe, nowoczesne i dostępne dla każdego. Wykorzystuje też sztuczną inteligencję, co pozwala jej lepiej dostosowywać rozwiązania do potrzeb Klientów, poprawiać ich wydajność i zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa.

Usługi nazwa.pl realizowane są w nowoczesnych Data Center zlokalizowanych w Europie, obu Amerykach i Azji, a sama spółka działa zgodnie z Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ISO/IEC 27001:2022. Dzięki przepustowości sieci wynoszącej ponad 400 Gbps oraz uczestnictwu w globalnych punktach wymiany ruchu, nazwa.pl gwarantuje szybką i niezawodną wymianę danych. Kompleksowa oferta łączy w sobie innowacyjność, dostępność i bezpieczeństwo, co sprawia, że nazwa.pl jest wybierana przez Klientów oczekujących najwyższej jakości rozwiązań. Użytkownicy nazwa.pl otrzymują wsparcie techniczne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, a kontakt z zespołem pomocy technicznej możliwy jest za pośrednictwem infolinii, czatu, poczty e-mail oraz mediów społecznościowych.

Materiały prasowe

Pobieranie multimediów

© 2026 NetArt Group. Wszelkie prawa zastrzeżone.

email pr@nazwa.pl
phone +48 534 177 777