Skip to content
nazwa.pl

Nowoczesne usługi w chmurze

  • Press Kit
Postedine-Sklep, Hosting, Domeny, Webmastering, WordPress
Posted on 28 grudnia 2020

Technologia ASP.NET i .NET Core w nazwa.pl

Tags: .NET Core bazy danych CloudHosting hosting MariaDB Memcached MongoDB MS SQL node.js PostgreSQL Redis
Technologia ASP.NET i .NET Core w nazwa.pl
Posted By nazwa.pl

Na początku września zapowiadaliśmy wprowadzenie kilku technologii, które rozszerzą możliwości usług świadczonych przez nazwa.pl o dodatkowe, nowoczesne rozwiązania. Niedługo potem udostępniliśmy możliwość korzystania z baz Redis, a w listopadzie przekazaliśmy naszym Klientom technologię Node.js wraz z wieloma popularnymi frameworkami oraz możliwością zakładania baz danych MongoDB. W grudniu udostępniliśmy również możliwość korzystania z technologii ASP.NET i .NET Core na platformie VPS. Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem technologii .NET Core oraz baz danych MS SQL również w modelu SaaS.

W ostatnim okresie mamy dużo dobrych informacji dla użytkowników usług w nazwa.pl, którzy mogą cieszyć się z coraz większej liczby nowych technologii i możliwości. Pracując nad nowymi rozwiązaniami uwzględniamy opinie wielu naszych użytkowników, testerów, a nawet społeczności skupionej wokół grup na Facebooku i forów internetowych. Za każdą radę i opinię jesteśmy Wam bardzo wdzięczni!

Redis i Memcached

Niedługo po naszym pierwszym mailu zapowiadającym wdrożenie kilku ciekawych technologii udostępniliśmy możliwość korzystania z baz Redis, które oprócz dostępnych już baz Memcached dają możliwość przyspieszania serwisów WWW, poprzez cache’owanie zawartości stron. W jednym z poprzednich artykułów na naszym biuroprasoweu informowaliśmy o tym jak duże przyspieszenie działania strony można uzyskać wykorzystując te bazy danych, przekazując również w artykule szczegółowe informacje o tym jak łatwo można aktywować wtyczki w WordPressie, które łączą się z tymi bazami. Dzięki artykułowi i pomocy naszych konsultantów, za sprawą wprowadzonych zmian strony wielu naszych Klientów otwierają się obecnie nawet kilka razy szybciej niż wcześniej.

Wykres, jak szybko działa strona WordPress z aktywnym Memcached lub Redis | nazwa.pl

Serwer aplikacyjny Node.js

Nie chcemy ograniczać się tylko do rozwiązań opartych o PHP, dlatego w listopadzie uruchomiliśmy na hostingu w nazwa.pl dodatkową technologię Node.js, która pozwoliła na uruchomienie aplikacji napisanych w języku JavaScript. Wybór technologii pomiędzy PHP i Node.js odbywa się w momencie konfiguracji domeny w panelu administracji hostingiem i polega na wskazaniu jako interpretera Node.js. Można również z poziomu graficznego interfejsu dokonać dodatkowych ustawień dotyczących włączenia trybu developerskiego oraz ustawień dotyczących błędów w aplikacji Node.js.

Konfiguracja technologii Node.js na hostingu nazwa.pl

Oprócz wyboru interpretera dla strony WWW, w globalnych ustawieniach serwera można wybrać wersję Node.js, jaka zostanie aktywowana na hostingu. Do wyboru jest zarówno wersja current o numerze v15, jak i wersje LTS oznaczone numerami: v10, v12, v14. Do każdej z nich został udostępniony domyślny manager pakietów „npm” dla środowiska Node.js, właściwy dla wybranej wersji interpretera. Takie rozwiązanie pozwoli również w przyszłości rozwijać środowisko, dając jednocześnie możliwość korzystania z wersji Node.js, która będzie najlepiej działała z Twoją aplikacją.

Wybór wersji Node.js na hostingu nazwa.pl

Bardzo ważnym elementem, przyspieszającym pisanie programów w Node.js, są frameworki. Jest to rodzaj, często bardzo rozbudowanych, szkiców aplikacji, które sprawiają, że nie trzeba pisać całego kodu programu od podstaw, a jedynie skorzystać z gotowych funkcjonalności. Wykorzystanie ich możliwości pozwala skrócić czas budowania aplikacji, gdyż nie trzeba już poświęcać go na programowanie każdego szczegółu, pozostaje skupić się na jej układzie, logice i działaniu.

Wraz z uruchomieniem Node.js zainstalowaliśmy na serwerach nazwa.pl najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez użytkowników Node.js frameworki dla front-endu, baz danych i back‑endu, m.in.:

  • Express.js – najczęściej wybierany przy tworzeniu interfejsów API, swą popularność zawdzięcza doskonałej wydajności, jest skalowalny i w pełni konfigurowalny,
  • Koa.js – umożliwia projektowanie i tworzenie aplikacji Node.js z większą wydajnością obsługi błędów,
  • Hapi.js – stanowi doskonałą platformę dla dużych i rozproszonych zespołów zarządzających jednocześnie wieloma zadaniami i świetnie sprawdzi się w pracach projektowych,
  • Sails.js – framework bardzo wysokiego poziomu, pozwalający na szybką budowę kompletnego back-endu dla aplikacji webowej, obejmujący takie koncepcje jak np. REST czy HTTP, pozwalający na rozwój interfejsów API,
  • Socket.io – framework używany do tworzenia aplikacji takich jak chatboty lub aplikacje do wideokonferencji.

Baza danych MongoDB

„Nie samymi relacyjnymi bazami danych człowiek żyje”, mógłby sparafrazować znane powiedzenie developer, zajmujący się tworzeniem aplikacji. Z uwagi na ten fakt, wdrożyliśmy możliwość zakładania baz danych na serwerze MongoDB w wersji 4.0.3. Jest to ostatnia wersja tego serwera sprzed zmiany licencji, która po zmianie praktycznie uniemożliwiła firmom hostingowym świadczenie usług opartych o to oprogramowanie. Aby zabezpieczyć Cię przed ewentualnymi błędami, dla każdej usługi hostingowej uruchamiamy dedykowaną instancję serwera baz danych, w bezpiecznym izolowanym środowisku, dzięki czemu jeszcze długo w bezpieczny sposób będzie można korzystać z tej wersji MongoDB.

Dodawanie i edycja baz danych MongoDB w nazwa.pl

Zakładanie baz danych na serwerze MongoDB odbywa się na takiej samej zasadzie jak zakładanie dotychczas udostępnianych baz MariaDB i PostgreSQL. Bazy te można wykorzystywać zarówno z poziomu Node.js, jak również poprzez skrypty PHP.

Zarządzanie bazą danych MongoDB | nazwa.pl

Technologia ASP.NET i .NET Core

Aby zapewnić obsługę technologii ASP w jak największej liczbie wersji, nawet tych sprzed wydania frameworku .NET Core, w pierwszej kolejności udostępniliśmy platformę VPS z systemem Windows Server Standard. Do wyboru w zależności od indywidualnych preferencji, można korzystać z obrazu w wersjach 2012, 2016 lub najnowszej 2019. Każda z wersji zawiera zbiór usług internetowych – Internet Information Services, umożliwiający uruchamianie aplikacji napisanych w technologii ASP.

Baza danych MS SQL

W kolejnym kroku planujemy uruchomić obsługę frameworku .NET Core w modelu Software as a Service (w skrócie SaaS) oraz bazy danych MS SQL. Jest to bardzo dobra wiadomość dla developerów tej technologii, którzy nie chcą się zajmować samodzielną administracją systemem operacyjnym serwera, w szczególności z uwagi na fakt, że udostępniona przez nazwa.pl wersja będzie oparta nie na ograniczonej wersji MS SQL Express, ale na komercyjnej licencji tej bazy. Oferowane rozwiązanie pozbawione będzie więc ograniczeń w postaci możliwości pracy wyłącznie na pojedynczym rdzeniu procesora, wykorzystaniu maksymalnie 1 GB RAM i ograniczeniu wielkości bazy danych do 4 GB.
Zamów VPSz ASP.NET i .NET Core
Jeżeli masz ochotę pomóc nam w tworzeniu nowego rozwiązania i otrzymać wcześniej od innych dostęp do testowanego przez nas środowiska, to napisz na adres rnd@nazwa.pl. Jesteśmy otwarci na różne propozycje, a osoby zajmujące się rozwojem technologii w nazwa.pl chętnie nawiążą z Tobą współpracę.

®Microsoft SQL Server to zarejestrowany unijny znak towarowy należący do Microsoft Corporation z USA.

Liderzy cyfrowego rozwoju wyróżnieni przez nazwa.pl
21 stycznia 2026

Liderzy cyfrowego rozwoju wyróżnieni przez nazwa.pl

Na początku roku spółka nazwa.pl wręcza nagrody organizacjom, których działania przyczyniają się do rozwoju cyfrowej Polski... Na początku roku spółka nazwa.pl wręcza nagrody organizacjom, których działania przyczyniają się do rozwoju cyfrowej Polski. Firma pragnie w ten sposób wyróżnić podmioty za ich wkład w to, że usługi świadczone w sieci, z roku na rok są na coraz wyższym poziomie, a sam Internet staje się lepszym i bezpieczniejszym miejscem. W tym roku spółka przyznała 6 nagród w kategoriach: Bezpieczeństwo, Innowacje, Edukacja, Inwestycje oraz Badania i Nauka, a także wyróżnienie specjalne. Ekspert Innowacji – EPIX Internet Exchange Wyróżnieniem Ekspert Innowacji został nagrodzony operator ruchu EPIX Internet Exchange za uruchomienie nowej lokalizacji największej niezależnej infrastruktury wymiany ruchu internetowego w Polsce. Dzięki EPIX Poznań przedsiębiorcy i osoby prywatne z zachodniego regionu Polski otrzymują szybszy i efektywniejszy dostęp do kluczowych zasobów Internetu, takich jak allegro.pl, nazwa.pl, onet.pl czy też wp.pl. Ekspert Bezpieczeństwa – Atman Laureatem nagrody Ekspert Bezpieczeństwa zostaje Atman, jeden z liderów rynku usług Data Center w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponad 20 lat doświadczenia Atman w zakresie ochrony i przechowywania informacji wraz z rozbudowaną infrastrukturą zapewnia, że dane wszystkich klientów są bezpieczne i dostępne o każdej porze dnia i nocy...
Raport o liczbie stron WWW w Polsce | nazwa.pl
7 maja 2025

Raport o liczbie stron WWW w Polsce

W Polsce działa około 900 tysięcy serwisów WWW, co oznacza, że jedynie co trzecia zarejestrowana domena...
CloudHosting od nazwa.pl najszybszy na rynku
16 kwietnia 2025

CloudHosting od nazwa.pl najszybszy na rynku

Jeśli liczy się dla Ciebie szybkość działania strony internetowej, wybór hostingu... Jeśli liczy się dla Ciebie szybkość działania strony internetowej, wybór hostingu nie może być przypadkowy. Najnowsze testy wydajności pokazują, że to właśnie hosting w chmurze nazwa.pl działa najszybciej. Wyniki Vanilla Benchmark nie pozostawiają wątpliwości – strony na serwerach nazwa.pl generują się nawet 2,5x krócej niż u konkurencji. Konkurencja daleko w tyle Najnowsze testy wykonane za pomocą skryptu Vanilla Benchmark (https://github.com/vanilla-php/benchmark-php/blob/master/benchmark.php), który bada czas wykonania operacji PHP, jednoznacznie wskazują, że CloudHosting od nazwa.pl nie ma sobie równych. Dzięki technologii chmurowej czas wykonywania skryptu w nazwa.pl wynosi zaledwie 56 ms, co jest wynikiem, który znacząco wyprzedza konkurencję. Dla porównania na wykonanie tych samych operacji ovh.pl potrzebuje 103 ms, home.pl – 105 ms, a cyberfolks.pl aż 136 ms. To jednoznacznie pokazuje, że CloudHosting od nazwa.pl jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy stawiają na wydajność i prędkość ładowania witryny. Do testów szybkości wykorzystany został popularny skrypt Vanilla Benchmark. Na każdym z hostingów badanie wykonywane było z wykorzystaniem PHP w wersji 8.3, na usługach zamówionych wcześniej ze strony dostawcy, które nie były obciążone przez żadne dodatkowe zadania. Pomiary przeprowadzono w dniu 2 kwietnia 2025 r. Przewaga hostingu w chmurze od nazwa.pl, który okazał się nawet 2.5x szybszy od usług konkurencyjnych firm, nie jest przypadkowa. Oparty jest on na wysokiej jakości serwerach wyposażonych w nowoczesne procesory Intel Xeon, które zapewniają błyskawiczne wykonywanie wszystkich operacji. To właśnie dzięki nowoczesnej infrastrukturze nazwa.pl jest w stanie obsługiwać strony internetowe z najwyższą wydajnością, nie tracąc przy tym na stabilności...
nazwa.pl ponownie zwycięża w badaniu infolinii hostingowych!
17 czerwca 2021

nazwa.pl ponownie zwycięża w badaniu infolinii hostingowych!

Pod koniec maja instytut badawczy MANDS ponownie przeprowadził badanie skuteczności działania infolinii... Pod koniec maja instytut badawczy MANDS ponownie przeprowadził badanie skuteczności działania infolinii największych firm hostingowych w Polsce. Wykonano je pośród firm, obsługujących według rankingu top100.webhostingtalk.pl co najmniej 10 000 domen. Najlepszy wynik zarówno pod kątem efektywności, jak i szybkości odbierania połączeń telefonicznych uzyskała nazwa.pl. Prestiżowy instytut badawczy MANDS, działający na rynku badań marketingowych i badań opinii, przeprowadził test efektywności działania infolinii polskich firm hostingowych. Weryfikowano możliwość skutecznego połączenia się z konsultantem oraz czas oczekiwania na rozmowę. Badanie zostało zrealizowane, poprzez zasymulowanie zwiększonego ruchu na infoliniach wybranych firm i jednoczesną próbę nawiązania kontaktu przez kilku teleankieterów. Ponownie najlepsze wyniki osiągnęła firma nazwa.pl. Zarówno podczas największego ruchu, jak też w godzinach późnowieczornych, specjaliści nazwa.pl odbierali połączenia najszybciej ze wszystkich badanych infolinii operatorów usług hostingowych. „W nazwa.pl wiemy, że dla firm, korzystających z usług hostingowych, szybki dostęp, o każdej porze dnia i nocy do zespołu wsparcia, jest niezwykle ważny. Świadcząc usługi działające 24/7, zapewniamy ekspresową pomoc naszych specjalistów, dokładnie w takim samym wymiarze. Corocznie przeznaczamy wielomilionowe nakłady na utrzymanie ponad 100-osobowego zespołu konsultantów oraz nowoczesnego systemu call center...
Firma nazwa.pl wdrożyła mechanizm dwuetapowej autoryzacji 2FA
2 października 2020

Firma nazwa.pl wdrożyła mechanizm dwuetapowej autoryzacji 2FA

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa usług oferowanych przez naszą firmę, wprowadziliśmy... W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa usług oferowanych przez naszą firmę, wprowadziliśmy mechanizm dwuetapowej autoryzacji 2FA podczas logowania do Panelu Klienta. Wdrożenie tego modelu autoryzacji, który z powodzeniem jest stosowany przez banki oraz inne instytucje zaufania publicznego, jest naszą niezwłoczną reakcją na próby phishingu podejmowane przez cyberprzestępców. Do prób wyłudzenia danych najczęściej dochodzi za pośrednictwem fałszywej korespondencji mailowej, która ma na celu skłonienie odbiorcy wiadomości do dokonania nienależnych opłat np. za przedłużenie usług, a co za tym idzie, podania numeru karty kredytowej czy danych logowania do np. Panelu Klienta. Dodatkowa autoryzacja podczas logowania Mechanizm 2FA służy do dwupoziomowego uwierzytelniania użytkowników, którzy logują się do Panelu Klienta https://nazwa.pl/panel. Pierwszy etap polega na wpisaniu i zatwierdzeniu poprawnego identyfikatora użytkownika i hasła. W drugim etapie do klienta wysyłana jest wiadomość e-mail lub SMS z kodem jednorazowym, który należy wpisać w specjalnym oknie weryfikacyjnym. Jako dodatkowe zabezpieczenie, na zdefiniowany w Panelu Klienta adres e-mail, będą od teraz wysyłane powiadomienia o każdym udanym logowaniu do Panelu Klienta. Dzięki temu każdy klient nazwa.pl będzie miał możliwość natychmiastowego wykrycia logowań dokonywanych przez osoby nieuprawnione i podjęcia działań zabezpieczających, polegających np. na zmianie wykorzystywanego hasła...

nazwa.pl liderem wśród rejestratorów domen
16 sierpnia 2018

Bezpieczeństwo i technologia priorytetem rynku rejestracji domen

Bezpieczeństwo i technologia - na te aspekty zwraca uwagę najnowszy raport NASK dotyczący rynku domen w Polsce. W... Bezpieczeństwo i technologia – na te aspekty zwraca uwagę najnowszy raport NASK dotyczący rynku domen w Polsce. W drugim kwartale 2018 roku codziennie rejestrowano średnio 2 281 nazw, a na koniec czerwca łącznie przybyło ich ponad 207 tys., zamykając kwartał z liczbą ponad 2,57 mln nazw domen z końcówką .pl. Autorzy raportu podkreślają wzrost liczebności domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC oraz zalety technologii DNS Anycast. Obraz rynku Polski rejestr znajduje się obecnie w fazie stabilizacji, coraz większą rolę odgrywają paramenty takie jak bezpieczeństwo domeny czy serwerów DNS. Abonenci coraz chętniej odnawiają wykupione domeny. Poziom odnowień na koniec czerwca 2018 roku wyniósł 64,16%. To najwyższy wskaźnik od ponad 9 lat. W rejestrze .pl przybyło także abonentów: ich liczba wzrosła o ponad 5 tys., a na koniec drugiego kwartału wyniosła ponad 1,05 mln. Na jednego abonenta przypadały średnio 2,44 nazwy domen .pl. Przedsiębiorcy stanowili 66,44% wszystkich abonentów, a osoby fizyczne – 33,56%. Technologia DNS Anycast ważna według NASK Jak wskazują autorzy raportu, DNS Anycast stanowi ważny technologiczny krok w stronę bezpieczeństwa i rozwoju całego systemu DNS...
Kategorie artykułów
  • Hosting, Domeny(82)
  • CDN(17)
  • WordPress(19)
  • e-Sklep(16)
  • Backup(9)
  • Poczta(14)
  • VPS(11)
  • Internet i technologia(56)
  • Webmastering(10)
  • Bez kategorii(4)

Social Media

  • 08/12/2025

    Poczta biznesowa bez ograniczeń

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 13/01/2026

    Bezpieczna domena kluczem ochrony firmy

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 21/01/2026

    Liderzy cyfrowego rozwoju wyróżnieni przez nazwa.pl

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 11/03/2026

    Płatności Automatyczne w nazwa.pl

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 24/03/2026

    Usługi nazwa.pl zgodne z ISO/IEC 27001:2022

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 14/04/2026

    29 lat technologii, które rozwijają Internet

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 15/05/2026

    IT CHAMPIONS 2026 dla nazwa.pl

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 28/05/2026

    nazwa.pl wśród cyfrowych czempionów CEE

    Czytaj więcej Czytaj więcej
  • 25/06/2026

    NetArt Group wdraża NIS-2

    Czytaj więcej Czytaj więcej

O nazwa.pl

Marka nazwa.pl jest częścią działającego globalnie w niemal 100 krajach na świecie NetArt Group. Spółka dostarcza klasyczne usługi hostingowe oraz usługi w chmurze świadczone w modelu Software as a Service, Platform as a Service i Infrastructure as a Service. Oferta nazwa.pl obejmuje także usługę CDN, certyfikaty SSL ECDSA oraz rejestrację ponad 300 różnych rozszerzeń domen. Spółka dąży do tego, aby oferować usługi kompleksowe, nowoczesne i dostępne dla każdego. Wykorzystuje też sztuczną inteligencję, co pozwala jej lepiej dostosowywać rozwiązania do potrzeb Klientów, poprawiać ich wydajność i zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa.

Usługi nazwa.pl realizowane są w nowoczesnych Data Center zlokalizowanych w Europie, obu Amerykach i Azji, a sama spółka działa zgodnie z Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ISO/IEC 27001:2022. Dzięki przepustowości sieci wynoszącej ponad 400 Gbps oraz uczestnictwu w globalnych punktach wymiany ruchu, nazwa.pl gwarantuje szybką i niezawodną wymianę danych. Kompleksowa oferta łączy w sobie innowacyjność, dostępność i bezpieczeństwo, co sprawia, że nazwa.pl jest wybierana przez Klientów oczekujących najwyższej jakości rozwiązań. Użytkownicy nazwa.pl otrzymują wsparcie techniczne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, a kontakt z zespołem pomocy technicznej możliwy jest za pośrednictwem infolinii, czatu, poczty e-mail oraz mediów społecznościowych.

Materiały prasowe

Pobieranie multimediów

© 2026 NetArt Group. Wszelkie prawa zastrzeżone.

email pr@nazwa.pl
phone +48 534 177 777